0

فیلم آموزشی ژل فیلتراسیون یا کروماتوگرافی ژل فیلتراسیون

دسته بندی ها : تکنیک های آزمایشگاهی بیوتکنولوژی, دوره های رایگان ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ sajjad 1240 بازدید

ژل فیلتراسیون یا کروماتوگرافی ژل فیلتراسیون

ژل فیلتراسیون به کروماتوگرافی اختصاصی بر اساس اندازه  size exclusion chr نیز موسوم است مولکولها را بر اساس اندازه جدا می کند. ستون کروماتوگرافی از یک پلی مر شبکه مانند با منافذی با اندازه انتخاب شده  پر شده است. مولکولهای درشت تر و بزرگتر ، سریعتر از مولکولهای کوچکتر از ژل عبور میکنند و به پایین ستون می رسند. علت آن است که مولکولهای ریز بین منافذ ژل به دام افتاده و مولکولهای درشت به راحتی از کنار منافذ عبور می کنند و به پایین ستون می رسند.

نامهای دیگر:  ژل کروماتوگرافی، کروماتوگرافی غربال مولکولی، کروماتوگرافی نفوذ ژل

کاربرد کروماتوگرافی ژلی

با اینکه این روش بیشتر برای جداسازی‌هایی در مقیاس کوچک در کارهای تحقیقاتی و تجزیه‌های روزمره بکار می‌رود، ولی کاربردهایی نیز در مقیاس بالاتر در تولیدات صنعتی دارد. کروماتوگرافی ژلی ابتدا برای جداسازی مواد مولکول‌های بزرگی که منشاء زیستی دارند، مانند پروتئین‌ها ، پلی‌ساکاریدها ، اسیدهای نوکلئیک و آنزیم‌ها بکار رفت و هنوز هم بیشترین کاربرد این روش در همین زمینه‌ها است.

اخیرا جداسازی مواد و بررسی بسپارهای مصنوعی ، حدود کاربرد این روش را افزایش داده‌اند و این روش ، قسمت مهمی از تکنولوژی بسپارها شده است. نمک‌زدایی از محلول‌ها برای مثال از پروتئین‌ها، یکی از کاربردها‌ی مهم محیط‌های ژلی است.

کروماتوگرافی ژل فیلتراسیون

sajjad yazdanpanah
sajjad

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان بیوتیچر

    با عضویت در خبرنامه ویژه بیوتیچر از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!