0

انواع کاربردهای کریسپر در یک نگاه

دسته بندی ها : کریسپر ۱۰ تیر ۱۳۹۷ sajjad 594 بازدید

انواع کاربرد کریسپر در یک نگاه

 

انگشت نگاری پروفایل بیان ژن

سیستم دفاعی کریسپر در باکتری می‌تواند قطعات DNA حاصل از مواجهه با RNA ویروسی را در ژنوم ذخیره کند. چنین سیستمی برای ذخیره اطلاعات پروفایل بیانی باکتری در طول زمان بکار گرفته شده است.

در روشی جدید، باکتری E. coli برای بیان ماشین کریسپر باکتری Fusicatenibacter saccharivorans مهندسی می‌شود. این ماشین رونوشت‌های RNA را به دام می اندازد و قطعه ای از آن را به‌عنوان  spacer در ژنوم E. coli ذخیره می‌کند. از پروفایل DNA ذخیره‌شده در ژنوم برای مستندسازی فراوانی رونوشت‌های RNA تولیدشده در پاسخ به شرایط محیطی مختلف استفاده می‌شود. این تکنیک که می‌توان از آن با عنوان fingerprint پروفایل بیان ژن نام برد درواقع توصیفی از شرایطی است که سلول در آن بوده است.

(برای دیدن مقاله اصلی اینجا کلیک کنید.)

 

 

بررسی اثر Loss of function یا فقدان عملکرد ژن‌ها در سلول‌های بنیادی

ناک اوت کردن ژن‌های کدکننده و غیرکننده در سلول‌های بنیادی پلوری پوتنت انسانی(hPSCs) به کمک کمپلکس CRISPR/Cas9 توسط Zhongliang Liu و همکاران در سال ۲۰۱۶ محقق گردید.  همان‌طور که در شکل A مشاهده می‌کنید ژن کدکننده CTNNB1 در اگزون شماره۳ توسط کمپلکس کریسپر در نواحی که با رنگ زرد و قرمز برش داده می‌شود و ناحیه‌ای به طول bp۷۷ از آن جدا می‌شود. درنهایت واکنش لیگاسیون به کمک سیستم ویرایشی سلول بدون هیچ حذف یا اضافه شدنی انجام می‌گیرد. در شکلB محصول هضم به‌وسیله کریسپر که با PCR از دوسر ژن بریده شده حاصل شده است بر روی ژل قابل مشاهده است. شکل B: از سمت چپ نمونه‌ها شامل لدر، نمونه شاهد، نمونه‌های بریده‌شده یا کات شامل نمونه شماره۲،۵،۶،۹،۱۲،۱۴ و نمونه‌های بریده نشده یا آن کات شامل ۱،۳،۴،۷،۸،۱۰،۱۱،۱۳،۱۵،۱۶

(برای دیدن مقاله اصلی اینجا کلیک کنید.)

 

sajjad yazdanpanah
sajjad

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان بیوتیچر

    با عضویت در خبرنامه ویژه بیوتیچر از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!